توسعه مهارت نرم


چگونه مهارت‌های نرم‌مان را توسعه دهیم؟

مهارت‌های نرم از پایه‌های اصلی موفقیت در دنیای امروز است. از آنجایی که نه در خانواده و نه در مدرسه و دانشگاه آنها را به ما یاد نداده‌اند، بسیاری از ما در آن ضعیف هستیم. اما خبر خوب اینکه می‌توانیم مهارت‌های نرم را در خودمان پرورش دهیم. به دو طریق می‌توان مهارت‌های نرم‌ خودمان را توسعه دهیم: یا کارفرماها دست به کار شوند و برای بهبود عملکرد شغلی و دستیابی به موفقیت‌های بیشتر شغلی و مالی‌شان به آموزش مهارت‌های نرم به کارکنان‌شان بپردازند یا خودمان دست به عمل بزنیم. یک تحقیق علمی تاثیر محسوس مهارت‌های نرم بر روی بهره‌وری کارمندان و بازگشت سرمایه آنها روی کسب‌وکار را بررسی کرده‌ است: «بازگشت سرمایه آموزش مهارت‌های نرم به کارکنان صنعت پوشاک، دویست و هفتادو سه درصد هزینه اصلی بود. بهره‌وری کارکنانی که مهارت‌های زندگی را آموخته بودند بیست درصد بیش از سایرین بود.»

دستورالعمل‌هایی برای یک مدیرعامل

The CEO Playbook

نوشته: دکتر نورا گانسکو

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 140 صفحه

خلاصه کتاب دستورالعمل‌هایی برای یک مدیرعامل

اکثر کارفرماها متقاضیان دارای مهارت‌های نرم را بر آنهایی که فقط مهارت‌های سخت دارند ترجیح می‌دهند چون این مهارت‌ها در طول زندگی افراد شکل می‌گیرد و آموزش آنها دشوار است. این یعنی با تمرین و ممارست می‌توان مهارت‌های نرم را بهبود داد. برای مثال، شاید کارفرمایی خواهان فردی با مهارت حل تعارض است. اگر مهارت‌های ارتباطی خوبی داشته باشید، کار در محیط‌های پرچالش و پرمشاجره می‌تواند تمرین خوبی برای بهبود مهارت حل‌ تعارض‌تان باشد.


بیشتر بخوانید: چگونه مهارت‌های نرم را در رزومه‌مان برجسته کنیم؟


برای بهبود مهارت‌های نرم‌تان به این نکات توجه کنید:

۱-‌  مهارت نرمی را که می‌خواهید بهبود دهید انتخاب و به طور مستمر روی آن کار کنید.با تمرین کردن می‌توانید هر مهارت نرمی را یاد بگیرید. بیشتر این مهارت‌ها به امور عادی و روزانه مربوط هستند. برای مثال، با «رعایت مسائل کوچک» می‌‌توانید مهارت «قابل اعتماد بودن» را هم در محل کار و هم در خانه تمرین کنید. برای مثال، به موقع در محل کار حضور یابید یا پروژه را زودتر دست بگیرید تا آن را زودتر از موعد تمام کنید.

خودت را توانمند کن

Empower Yourself

نوشته: جان مارتین

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 176 صفحه

خلاصه کتاب خودت را توانمند کن

۲-‌ مهارت‌های نرمی را که در دیگران می‌بیند مشاهده و تقلید کنید. احتمالا افراد زیادی را می‌شناسید یا با آنها کار می‌کنید که مهارت‌های نرم خوبی دارند. می‌توانید طرز اجرای آنها را مشاهده کنید و در کارهای روزانه‌تان بگنجانید.

برای مثال، شاید ببینید افرادی که ارتباط مؤثری برقرار می‌کنند در طول جلسه، اغلب هنگام صحبت دیگران یادداشت‌برداری می‌کنند. این کار به آنها کمک می‌کند افکارشان را منظم کنند تا بتوانند سؤالات مهمی بپرسند و پاسخ‌های خوبی دهند. این کار تمرینی برای گوش کردن فعالانه نیز هست که می‌توانید در کارهای روزمره‌تان از آن استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: چرا امروزه رشد فردی یک نیاز است؟


۳-‌ اهداف مهمی برای بهبود مهارت‌های نرم تعیین کنید.از دوستان و همکاران مورداعتمادتان درخواست نقد سازنده کنید، بررسی‌های عملکردی خود‌تان در محل کار را به دقت بخوانید و اهداف قابل اندازه‌گیری و مشخصی تعیین کنید. این کار به شما کمک می‌کند هم حوزه‌های مهم پیشرفت‌تان را برای هدفگذاری مشخص کنید و هم حوزه‌هایی را که در آنها خوب هستید در رزومه و مصاحبه شغلی‌تان برجسته کنید. می‌توانید بر اساس آنها اولویت‌بندی کنید که روی چه مهارت‌های نرمی کار کنید تا شغل خاصی را به دست آورید یا در شغلی که دارید ترفیع بگیرید.

راهنمای تحقق هدف شما

Your Goal Guide

نوشته: دبرا اکرلینگ

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 290 صفحه

خلاصه کتاب راهنمای تحقق هدف شما

۴-‌ منابعی بیابید که به یادگیری‌تان کمک کند.کتاب‌ها، پادکست‌ها یا کلاس‌های آنلاین از منابعی هستند که به شما کمک می‌کنند مهارت‌هایی که می‌خواهید را بهبود دهید. برخی از آنها پولی و برخی نیز رایگان‌اند و همیشه در دسترس هستند. باید تعدادی از آنها را امتحان کنید تا بفهمید کدام یک مناسب سبک یادگیری‌تان است.


بیشتر بخوانید: شش روش برای افزایش بهره‌وری فریلنسرها


مهارت‌های نرم، چه در زندگی شخصی و چه در زندگی شغلی، ما را از دیگران متمایز می‌کند و فرصت‌های جدیدی پیش پایمان می‌گذارد. از این رو، ارزش این را دارد که برایش زمان بگذاریم و هزینه کنیم. کتابکت، خلاصه‌ای از برترین کتاب‌های حوزه توسعه مهارت‌های فردی و شغلی را تهیه کرده تا بتوانید مهارت‌هایی که در آنها ضعیف هستید را بهتر کنید و به استقبال فرصت‌های تازه‌ بروید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله هست. بگذارید خلاصه کتابهای کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید