سؤالی که به من کمک کرد دیگر کارهایم را به تاخیر نیندازم


همه ما به عنوان انسان، چیزی به نام «سوگیری پیچیدگی» داریم.  این سوگیری، تمایل ما برای تبدیل چیزهای ساده به مسائل پیچیده است که باعث می‌شود که راه‌حل‌های ساده را نادیده بگیریم و در عوض، به گزینه پیچیده‌تر بچسبیم.

سوگیری پیچیدگی ما دوست دارد درست قبل از شروع یک کار بزرگ میکروفن را بدزدد. این صدای درون سرتان است که به شما می‌گوید تمامی کارهای روزمره‌تان پیچیده هستند. این زنگ در ذهن شما است که می گوید: «هشدار! کار دشوار و پیچیده‌ای در پیش است. تا می‌توانید زمان بخرید.»

سوگیری پیچیدگی هنگامی در من رخ می‌دهد که قصد دارم یک پروژه بلندمدت جدید را در محل کار خود شروع کنم. قبل از اینکه حتی شروع به کار کنم، حداقل چند روز را در جست‌وجوی تمام روش‌های مختلفی که می‌توانم برای مقابله با این کار انتخاب کنم، راه‌هایی که ممکن است اشتباه انجام شود، چگونگی تنظیم برنامه‌های خودم و ... سپری می‌کنم. لازم به ذکر نیست که استرس من نیز سر به فلک می‌کشد.

هنر زندگی بدون استرس

The Art of StressFree Living

نوشته: دکتر برایان پی راموس

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 238 صفحه

خلاصه کتاب هنر زندگی بدون استرس

به همین دلیل، مغز ما سوگیری پیچیدگی را خیلی دوست دارد. اصطلاحاً آن را به ما تحمیل می‌کند تا جلوی انجام کاری را بگیریم.

شین پریش در وبلاگ خودسازی خود توضیح می‌دهد: «در انتخاب میان جنگ یا گریز، گریز انتخاب دشواری است.»  این انتخاب، وسیله‌ای برای دور شدن از یک مشکل یا مفهوم پیچیده است.

اما خبر خوب اینکه روشی وجود دارد که به شما کمک می‌کند سوگیری پیچیدگی را نادیده بگیرید و مسیر ساده‌تر و روبه جلو را ببینید. 

خطاهای شناختی‌ رهبران

The Leaders Guide to Unconscious Bias

نوشته: پاملا فولر،آن چو،مارک مورفی

مدت زمان مطالعه خلاصه: 20 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 304 صفحه

خلاصه کتاب خطاهای شناختی‌ رهبران

این مسئله چگونه آسان به نظر می‌رسد؟

فریس، در کتاب قبیله مربیان، سوال مهمی که قبل از انجام و غرق شدن در کارها از خود می‌پرسد این است: این مسئله چگونه آسان به نظر می‌رسد؟

وی می‌نویسد: «این مسئله چگونه آسان به نظر می رسد؟» این سوال دوست‌داشتنی و فریبنده‌ای است.  «آسان است که خودتان را متقاعد کنید که همه چیز باید سخت باشد. این مسئله باعث می‌شود ما به دنبال راه‌های مقاومت بیشتر باشیم و سختی‌های غیر ضروری را در این روند ایجاد کنیم.»

فریس توضیح می دهد، پرسش «آسان» ما را به چالش می‌کشد تا کاری را بر اساس «ظرافت» به جای «فشار» تنظیم کنیم. با این کار، ما گاهی اوقات به راحتی و با آسانی به نتایج باورنکردنی می‌رسیم. گاهی اوقات فقط با بازنویسی مشکل می‌توان آن را حل کرد.


بیشتر بخوانید: مقاله مهارت سؤال پرسیدن یک ابزار قدرتمند برای موفقیت


واژه آسان به شما کمک می‌کند قدم اول را پیدا کنید.

لازم به یادآوری است که یک کار ساده نیز نیاز به تلاش دارد. واژه آسان سازی به معنای تنبلی نیست، بلکه ایجاد یک روند ساده‌تر است که ما راحت‌تر می‌توانیم مغز خود را سازماندهی کرده و شروع به کار کنیم. به هر حال پیچیدگی به معنای داشتن «بخش‌های زیاد» است. در حالی که سادگی چیزی است که «درک آن آسان است.» پرسیدن سوال «آسان» قبل از شروع کار به شما کمک می‌کند تا سوگیری پیچیدگی را کاهش داده و شروع کار را آسان‌تر می‌کند.

من اخیراً هنگام برنامه‌ریزی برای گردهمایی با دوستانم از این سوال استفاده کردم. قبل از اینکه حتی آنها را دعوت کنم، درمورد هماهنگی برنامه‌های همه، تلاش برای انتخاب یک رستوران، اطمینان از داشتن میز و غیره تأکید داشتم. سریع به فکر فرو رفتم: آیا این احساس پیچیده و اذیت‌کننده‌ای است؟ نکند که من نباید این همه خودم را به دردسر بیندازم؟

اما بعد متوقف شدم و از خودم پرسیدم: اگر بخواهم آسان بگیرم چگونه می‌شود؟

خوب، همه ما یک شب وقت خالی داریم و می‌توانیم به رستورانی برویم که نوشیدنی‌های خوشمزه دارد. بنابراین من از همه خواستم که سه شب از هفته آینده را که وقت خالی دارند لیست کنند.  یک رستوران پیدا کردم و برای اطمینان از اینکه میز داشته باشیم، آن را رزرو کردم.

راستش، این همان مراحلی است که همیشه باید برای برنامه‌ریزی شام طی می‌کردم، اما پرسیدن سوال «آسان» از خودم مجبورم کرد از ذهنم بیرون آمده و مسیر مستقیم را ببینم.

این همان چیزی است که طی مسیر «آسان» انجام می‌شود. شما کار را انجام می‌دهید ولی احساس روشن و شفافی درباره انجام آن دارید.

کار بزرگ بعدی شما چیست؟

Your Next Big Thing

نوشته: متیو ماکریج

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 232 صفحه

خلاصه کتاب کار بزرگ بعدی شما چیست؟

دفعه بعد که در یک شرایط پیچیده قرار گرفتید، از خودتان بپرسید: «چگونه می‌توان این مسئله را ساده در نظر گرفت؟» برخی سوالات دیگری که می‌توانید از خود بپرسید اینها هستند:

  • چگونه می‌توان این کار را به نحوی سرگرم‌کننده انجام داد؟
  • چگونه می‌توان این کار را سریع انجام داد؟
  • چگونه این کار معنادار بنظر می‌رسد؟
  • اگر از من درخواست کمک شود چه پاسخی می‌دهم؟

وقتی درگیر یک وضعیت خیلی بزرگ، خیلی ترسناک و بسیار پیچیده می‌شوید – این سؤال‌ها برایتان کاربردی خواهند بود.  از انتخاب راه «آسان» نترسید.

همه‌مان می‌خواهیم به وضعیت فردی و شغلی بهتری برسیم، اگر می‌خواهید احساس بهتری از وضعیت‌تان داشته باشید، می‌توانید جدیدترین خلاصه کتاب های مهارت های توسعه فردی و شغلی جهان را در سایت و اپلیکیشن کتابکت بخوانید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله هست. بگذارید خلاصه کتابهای کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید