سیزده نکته‌ای که تعیین‌کننده ارزش افراد نیست


 

«نحوه نگریستن افراد به شما، ارزش فردی‌تان را تعیین نمی‌کند.» ناشناس

آیا ارزش خود را می‌دانید؟

ارزش به این معنا است که چقدر برای خودتان احترام قائل می‌شوید. این موضوع، برخلاف آنچه دیگران در مورد شما فکر می‌کنند یا چیزهایی که انجام داده‌اید (یا انجام نداده‌اید) - از درون ناشی می‌شود. بسیاری از اوقات فراموش می‌کنیم که ارزش ما توسط نیروهای خارجی تعیین نمی‌شود.

ایمی مورین، روانشناس، در مقاله‌ای توضیح می‌دهد که ما دائما در حال اندازه‌گیری ارزش خودمان هستیم، اما اغلب از نحوه انجام آن آگاه نیستیم و گاهی اوقات شغل، ظاهر و روابط‌مان را مقیاس اندازه‌گیری قرار می‌دهیم.

اعتماد به نفس واقعی

Authentic Confidence

نوشته: بن فاوسک

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 192 صفحه

خلاصه کتاب اعتماد به نفس واقعی

مورین می‌نویسد: «وقتی صحبت از اندازه‌گیری ارزش خود می‌شود، بسیاری از مردم از یک خط‌کش تصادفی غیرقابل‌اعتماد استفاده می‌کنند. ممکن است حتی آگاهانه به این فکر نکنید که از چه نوع خط‌کشی برای اندازه‌گیری ارزش خود استفاده می‌کنید، اما به احتمال زیاد، در عمق وجودتان می‌دانید. به هر حال، وقتی احساس می‌کنید در حال اندازه‌گیری هستید، احساس خوبی نسبت به خودتان دارید. اما وقتی احساس می‌کنید کوتاهی کرده‌اید، عزت‌نفس‌تان احتمالاً کاهش می‌یابد.»

اغلب، «خط‌کشی» که برای سنجش ارزش خود استفاده می‌کنیم خارج از کنترل ما است.  ما ارزش خود را بر اساس ضربدرهایی که در لیست کارهایمان می‌زنیم، لایک‌های آخرین پست اینستاگرام، تبلیغاتی که دریافت می‌کنیم و ... اندازه‌گیری می‌کنیم.

به گفته مورین، نحوه اندازه‌گیری ارزش خودمان بر نوع زندگی ما تأثیر می‌گذارد. چرا به دیگران و چیزهای دیگر اجازه می‌دهیم ارزش ما را تعیین کنند؟  این ما را برای یک غلتک احساسی آماده می‌کند. به همین دلیل است که بهترین «خط‌کش اندازه‌گیری» که می‌توانیم استفاده کنیم خط‌کشی است که تحت کنترل ما است.

شما در نبرد با خودتان

You vs you

نوشته: تاد کاهیل

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 173 صفحه

خلاصه کتاب شما در نبرد با خودتان

مورین می گوید: «خط‌کش اندازه‌گیری را بر اساس عواملی که می‌توانید کنترل کنید استفاده کنید، نه براساس رویدادهای خارجی در زندگی.»  وقتی بدانید که چه کسی هستید - و از شخصی که هستید راضی باشید - احساس آرامش را در فراز و نشیب‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی تجربه خواهید کرد. بدون توجه به اینکه اخراج شده‌اید، طلاق گرفته‌اید یا ترفیع شغلی نگرفته‌اید، به خودتان ایمان خواهید آورد.» من این درس را به سختی آموخته‌ام که نباید برای مدت طولانی به مردم اجازه می‌دادم  ارزش من را تعیین کنند. من همیشه احساس می‌کردم که باید شایستگی‌ام برای همه چیز را به همه ثابت کنم. کارهای بسیاری انجام دادم که دیگران را بیشتر از من خوشحال کرد. آنقدر این کار را انجام می‌دادم که چیزی را که برایم ارزشمند بود از دست دادم.

خوشبختانه ، اخیراً متوجه شدم که این «خط‌کش اندازه‌گیری» من را برای ناامیدی آماده کرده است. در واقع چیزی که من را خوشحال می‌کند بیشتر از خوشحال کردن دیگران اهمیت دارد. همچنان در حال پیشرفت هستم، اما اکنون سعی می‌کنم ارزش خود را بر اساس احساس خودم نسبت به دیگران بسنجم تا اینکه دیگران چگونه مرا درک می‌کنند.


بیشتر بخوانید: مقاله چرا امروزه رشد فردی یک نیاز است؟


به جای پیگیری چیزهایی که عزت نفس شما را موقتاً افزایش می‌دهد، ارزش خود را با شخصیت اصلی خود بسنجید.

در ادامه، سیزده موردی را که ارزش شما بر اساس آنها تعیین نمی‌شود بررسی می‌کنیم:

۱-‌ لیست کارهای شما

کنار گذاشتن موارد موجود در فهرست کارهای انجام‌دادنی‌تان یک احساس رضایت بخش به همراه دارد، اما نمی‌توانید اجازه دهید تعداد مواردی که از لیست شما خارج شده‌اند، ارزش شما را کنترل کند.

مورین می نویسد: «طبیعی است که به دستاوردهای خود افتخار کنید، اما سنجیدن ارزش براساس موفقیت‌ها مانند ساختن یک خانه بر روی یک پایه متزلزل است. شما باید موفقیت مداوم را تجربه کنید تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید - و این بدان معناست که به احتمال زیاد از انجام کارهایی که ممکن است در آنها موفق نباشید اجتناب می کنید.»

۲-‌ شغل شما

شغل شما مشخص نمی‌کند که شما به عنوان یک شخص، چه کسی هستید.


بیشتر بخوانید: مقاله چگونه شغل‌مان را با تعریف‌مان از موفقیت هم‌سو کنیم؟


۳-‌ تعداد فالوئرهای رسانه‌های اجتماعی

اگر یک میلیون فالوئر اینستاگرام یا توییتر نداشته باشید، چطور؟  در این دنیای دیجیتالی، ممکن است احساس کنید که این عدد ارزش شما را تعیین می‌کند، اما شما پیچیده‌تر از چیزی هستید که هر کس می‌تواند روی صفحه مشاهده کند.

۴-‌ سن

سن فقط یک عدد است. ممکن است برخی افراد بگویند شما خیلی جوان یا خیلی پیر هستید، اما شما همان کسی است که در حال حاضر هستید، پس فقط باشید.

۵-‌ ظاهر شما

اگر می‌خواهید ظاهر خود را تغییر دهید، این کار را برای دیگران انجام ندهید، اما بدانید که ظاهر شما میزان ارزش و شایستگی را مشخص نمی‌کند. مورین می‌نویسد: «یک بدن زیبا یا یک چهره زیبا برای همیشه دوام نخواهد داشت. ریزش مو، چین و چروک و میانسالی می‌تواند برای کسی فاجعه‌بار باشد که ارزش خود را وابسته به ظاهر بدنی می‌داند.


بیشتر بخوانید: مقاله چگونه با تغییرات غیرمنتظره کنار بیاییم؟


۶-‌ افراد دیگر

مقصر من هستم که خودم را با عنوان شغلی یا دیگر ویژگی‌های دیگران مقایسه می‌کنم.  اما من آموخته‌ام که باید در خط خودم حرکت کنم - و شما نیز باید اینطور باشید.

گاهی اوقات دیگران ممکن است از شما در جاده‌ای به نام زندگی پیشی بگیرند و این خوب است. همه ما با سرعت‌های مختلف در حال حرکت هستیم.

۷-‌ میزان سرعت در رسیدن به هدف

آیا تاکنون از خودتان پرسیده‌اید که چه مدت طول کشیده تا به هدف خاصی دست یابید؟ اما بدانید اینکه چقدر سریع به یک هدف می‌رسید ارزش شما را تعیین نمی‌کند، بلکه میزان تلاش مهم است.

۸-‌ نمرات شما

شاید امتحانات شما را گیج کند یا رفتن به مدرسه واقعا برایتان سخت باشد. نمرات شما هوش شما را تعیین نمی‌کند و چیزهایی مانند فداکاری و صداقت شما را اندازه‌گیری نمی‌کند.

۹-‌ تعداد دوستانی که دارید

آیا هرچه دوستان بیشتری داشته باشیم، بهتر است؟ گاهی. اما چه دوستان زیادی داشته باشید یا فقط یک زن و شوهر باشید، مهم این است که چگونه با یکدیگر رفتار می‌کنید و آیا می‌توانید در مواقع ضروری به هم مراجعه و تکیه کنید یا خیر.

تعامل هفت مرحله‌ای

The Seventh Level

نوشته: آماندا اسلاوین

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 252 صفحه

خلاصه کتاب تعامل هفت مرحله‌ای

۱۰-‌ وضعیت رابطه شما

مجرد بودن این بدان معنا نیست که شما شایسته عشق یا دوست داشتن نیستید - این بدان معناست که شما سرگرم کارتان هستید و بر دوست داشتن خودتان تمرکز می‌کنید.

۱۱-‌  داشتن(یا نداشتن) پول در بانک

 مقدار پولی که دارید یا نیاز دارید ارزش شما را مشخص نمی‌کند.  مورین می‌نویسد: «اگر بخواهید خودتان را ثروتمند نشان دهید در نهایت دچار بدهی شدید می‌شود، زیرا کالاها و خدمات ارزش پولی دارند، اما ارزش شما را به عنوان یک انسان نشان نمی دهند.»

۱۲-‌ علایق شما

منظورم لایک‌های فیس‌بوک نیست، بلکه علایق شخصی شما، مانند سلیقه موسیقی یا فیلم مهم است.

۱۳‌-‌ مهم شما هستید

ارزش شما کاملاً به شما بستگی دارد. میزان ارزش شما به باورهایتان وابسته است.  به درون خود بنگرید، و اطمینان داشته باشید که کافی هستید.

ناهار را با لوسی صرف کن

Lunch with Lucy

نوشته: شری استیوارت دیوتمن

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 208 صفحه

خلاصه کتاب ناهار را با لوسی صرف کن

اگر به رشد و توسعه فردی خودتان اهمیت می دهید، برای مطالعه بیشتر می توانید جدیدترین خلاصه کتاب های توسعه مهارت های فردی و شغلی را در سایت و اپلیکیشن کتابکت بخوانید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله هست. بگذارید خلاصه کتابهای کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید