چگونه تیمی از افراد متنوع ایجاد کنیم؟


مدیران اینگونه فکر می‌کنند که: «هرکسی را که ممکن است در مورد این موضوع چیزی بداند را برگزینیم.» یا «هر کسی را که در این کار تخصصی دارد برگزینیم.»

البته سازمان‌ها چنین گروه‌هایی را دوست دارند زیرا هنگام کار، می‌توانند هماهنگی را بهبود بخشند، به کارکنان کمک کنند تا احساس مشارکت بیشتری داشته باشند و حتی ممکن است نوآوری را برانگیزند.  اما هنگامی که آنها افت می‌کنند-یا در حد متوسطی قرار می‌گیرند- می‌توانند انگیزه سازمان را از بین برده و میراثی از موضع‌گیری‌ها، نبردهایی بر سر قدرت و سوءتفاهم‌ها را به یادگار بگذارند.

به دنیای مدیریت خوش آمدید

Welcome to Management

نوشته: رایان هاک

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: ۲۴۰ صفحه

خلاصه کتاب به دنیای مدیریت خوش آمدید

طراحی گروه

به بیان ساده، فرض می‌کنیم که هر گروهی می‌تواند به طور خودکار یک تیم باشد. اما یکی از بزرگترین دلایلی که باعث اشتباه تیم‌ها می‌شود این است که تفاوت‌های رفتاری نادیده گرفته می‌شود. به طور خلاصه، افرادی که برای تیم انتخاب می‌شوند به احتمال زیاد بر نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارند. برای بهترین نتایج باید تیمی را طراحی کنیم که بهترین بازده را داشته باشد.

اگر هنگام تشکیل یک تیم، از سبک‌های رفتاری آگاهی داشته باشید، شانس موفقیت تیم را تا حد زیادی افزایش می‌دهید. باید توجه داشته باشید که افراد تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند که در هر مرحله از کار تیمی می‌تواند روی عملکرد نهایی تاثیر بگذارد.


بیشتر بخوانید: مقاله چگونه عملکرد و کارایی تیم‌ مان را بالا ببریم؟


اگرچه همیشه احتمال تعارض وجود دارد، اما لازم نیست به واقعیت تبدیل شود. در تشکیل یک تیم، به این فکر کنید که چه کسی را انتخاب می‌کنید و نحوه عملکرد آنها را در طول تکمیل شدن گروه کنترل کنید.  به این ترتیب، نه تنها از نقاط قوت هر یک از اعضای تیم به بهترین شکل ممکن استفاده خواهید کرد، بلکه می‌توانید یک مجموعه بزرگتر ایجاد کنید.

چرخه طبیعی گروه‌ها

گروه‌های کاری معمولاً یک چرخه را دنبال می‌کنند، درست مانند سازمان‌هایی که آنها را ایجاد کرده‌اند.  آنها با موانع قابل پیش‌بینی روبرو می‌شوند، به موقع از آنها عبور می‌کنند یا شکست می‌خورند و در نتیجه یا تکامل می‌یابند یا بدتر می‌شوند. در هر مرحله از آن چرخه، هر یک از رفتارهای مختلف می‌تواند کمک‌کننده یا مانع باشد.

همهمه

Noise

نوشته: جوزیف مکورمک

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 304 صفحه

خلاصه کتاب همهمه

مرحله اول: یافتن تمرکز

هر گروه جدیدی در ابتدا به دنبال تمرکز است. اعضای گروه می‌پرسند یا حداقل فکر می‌کنند که:

  • آیا این کار ارزش تلاش را دارد؟
  • آیا این یک تیم کارآمدی است که می‌تواند کارها را انجام دهد؟
  • یا فقط گروهی است که فقط جلسه برگزار می‌کند تا گزارش‌هایی ارائه دهد که هیچ کس آنها را نمی‌خواند؟

علاوه بر این، هر یک از اعضا در این مرحله به دنبال تعریف نقش خودشان هستند. آنها از خودشان می‌پرسند:

  • آیا من متعلق به اینجا هستم یا صرفا یک عضو خارجی هستم؟
  • آیا می‌خواهم عضوی مهم از این گروه باشم، یا فقط برای ظاهرسازی اینجا هستم؟
  • آیا این کار وقت من را هدر می‌دهد؟

اندیشمندان و رهبران می‌توانند در این مرحله مهم کمک‌کننده باشند. هر دوی آنها در رسیدن به اصل مشکلات مهارت دارند. از آنجا که متفکران در تجزیه و تحلیل منطقی وظایف بسیار خوب هستند، می‌توانند به روشن شدن ماموریت و تمرکز تیم کمک کنند.

رهبری کردن مهربانانه

Leading with Kindness

نوشته:دکتر ویلیام اف بیکر

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 256 صفحه

خلاصه کتاب رهبری کردن مهربانانه

به طور مشابه، اگر مانع اصلی گروه بیشتر تعارض و درگیری باشد - مثلاً سابقه اختلاف بین اعضا و/یا اختلاف بر سر اهداف - کارگردان به احتمال زیاد می‌درخشد.  در واقع، این گروه ممکن است مشتاق یک رهبر قوی باشد که بتواند به اعضای مخالف بگوید که یا متعهد شوند یا از کار خارج شوند. 

در هر صورت، متفکر یا رهبر ممکن است بتواند گروه را از نظر روانی وادار کند که با هم پیش بروند و تیم را متقاعد کنند که برنامه‌ای وجود دارد و پیشرفت امکان‌پذیر است.

مرحله دوم: روبرو شدن با واقعیت‌ها

اگرچه یک متفکر یا رهبر سخت‌گیر می‌تواند گروه را به راه بیندازد، اما رهبری دوستانه و غیررسمی نیز می‌تواند سیگنال قوی و واضحی را ارسال کند که این گروه می‌تواند با هم کار کند و اوضاع را برای همه بهتر کند.


بیشتر بخوانید: مقاله با مهارت‌های رهبران موفق آشنا شوید


در این مرحله، به یک رویکرد مردم‌مدار نیاز است؛ زیرا نه تنها پویایی داخلی تیم بلکه مسائل خارجی نیز باید در اینجا بررسی شود.  در این مرحله است که واقعیت پدیدار می‌شود. شاید گروه به این فکر کند که کارش چقدر دشوار است، زمان و منابع کمی در دسترس است و چگونه ممکن است اعضا به یک پیشرفت خیره‌کننده برسند؟

همه این عوامل می‌تواند سردرگمی و سرخوردگی ایجاد کند. اینجا مشخص می‌شود که گروه به مسائل مهم و کاری بپردازد یا در نبرد داخلی خود گرفتار شود.

البته بسیاری از گروه‌ها هرگز تفکرشان تغییری نمی‌کند. آنها در سکوت به بحث خود ادامه می‌دهند:

«فرد برتر» کیست؟

چه کسی بیشترین سود را می‌برد و چه کسی احتمالاً بازنده خواهد بود؟

چنین تیمی احتمالاً کارهای زیادی انجام نمی‌دهد. در عوض، اعضا دائماً با یکدیگر درگیر بوده و خود را به عنوان یک تیم و به عنوان یک فرد محدود می‌کنند. اما اگر فرد اجتماعی گروه، با نگرش خوش‌بینانه و مهارت‌های فردی در طرز فکر آنها تاثیر بگذارد، ممکن است کارکردن با یکدیگر را بیاموزند.


بیشتر بخوانید: مقاله چگونه خلاقیت را در میان کارکنان‌مان پرورش دهیم؟


مرحله سوم: کنار هم آمدن

همکاری روزافزون آشکار می‌شود، و اکنون ارتباط دهندگان می‌توانند گروه را تقویت کنند.  از آنجا که آنها به ویژه در ادغام دیدگاه‌های مختلف مهارت دارند، به کمک آنها می‌توان از تفاوت‌های فردی در جهت پیشرفت گروه استفاده کرد.

ارتباط دهندگان با رفتارهای متقابل و ایجاد تفاهم می‌توانند عناصر ناهماهنگ را در یک ملودی واحد ترکیب کنند. فاصله تیمی کاهش می‌یابد. تغییر هویت اتفاق می‌افتد و یک تیم واقعی ایجاد می‌شود؛ زیرا اعضایی که قبلاً به «خودشان» فکر می کردند، اکنون به «ما» فکر می کنند.

مرحله چهارم: رسیدن به مرحله طلایی

مرحله نهایی بیشتر مستثنی است تا قاعده. اما وقتی به آن رسیدید، این بدان معناست که یک تیم واقعاً در بهترین و بالاترین سطح خود عمل می‌کند.  این مسئله به عنوان یک کل عمل می‌کند، نه فقط به عنوان مجموعه‌ای از افراد.

اعضای آن از بودن در تیم لذت می‌برند و این واقعیت را بیان می‌کنند. آنها یاد گرفته‌اند چگونه با هم کار کنند.  روحیه گروه بالاست و به طور مداوم خروجی کمی و کیفی تولید می‌کنند.

در سه مرحله قبلی، ممکن است برای تصمیم‌گیری‌های کلیدی از رفتار رهبر استفاده شود.  اما در این مرحله، نیازی به شیوه کنترلی نیست. در واقع، هنگامی که گروه به این مرحله می‌رسد، شیوه کنترلی می‌تواند مضر باشد و حتی می‌تواند مانع پیشرفت گروه شود. در عوض، تصمیمات نهایی تیم به طور طبیعی از مشورت افراد نشأت می‌گیرد. اختلاف بین اعضا به منبع قدرت تبدیل می شود، نه مناقشه.

موفقیت همگام با دیگران

Success with People

نوشته: کَویت روبرت

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 216 صفحه

خلاصه کتاب موفقیت همگام با دیگران

تفاوتها، نه کمبودها

یک تیم همانطور که می‌تواند کارآیی بالایی داشته باشد، اما نیازمند مراقبت بالا به ویژه در مراحل اولیه نیز است. هم سرپرست تیم و هم اعضای آن باید روند را با دقت در نظر بگیرند. تیمی که به طور کامل سبک رفتاری اعضای خود را بفهمد و از آنها لذت ببرد، موفق خواهد بود.

اگر اعضا با دقت انتخاب شوند و سازگاری را تمرین کنند، مزایای تنوع سبک می‌تواند به سرعت از معایب آن پیشی بگیرد. به یاد داشته باشید: ما در اینجا درباره تفاوت‌های رفتاری صحبت می‌کنیم، نه نقص‌ها.

باید کار گروهی بدون قضاوت، با همدلی و تلاش برای بهره‌گیری از نقاط قوت افراد صورت بگیرد. در نتیجه با وجود تفاوت‌ها یک همکاری فوق‌العاده شکل می‌گیرد.

ناهار را با لوسی صرف کن

Lunch with Lucy

نوشته: شری استیوارت دیوتمن

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 208 صفحه

خلاصه کتاب ناهار را با لوسی صرف کن

اگر می‌خواهید مدیر و رهبر تاثیرگذارتری برای کارکنان‌تان باشید و کسب‌ وکارتان را به سطح بالاتری برسانید، می‌توانید جدیدترین خلاصه کتاب های مهارت های رهبری را در سایت و اپلیکیشن کتابکت بخوانید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله هست. بگذارید خلاصه کتابهای کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

 

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید