چگونه خلاقیت را در میان کارکنان‌مان پرورش دهیم؟


کارکنان هنگامی که در محیطی مهیج و در میان گروه‌های مختلفی از همکاران‌شان قرار بگیرند، بیشتر به خلاقیت ترغیب می‌شوند.

کارکنان خلاق با ارائه راه‌حل‌های بهتری برای مشکلات، آگاهی از شیوه‌های جدید فروش، گسترش فرصت‌های فروش و ایجاد تفاوت میان محصولات و خدمات‌تان نسبت به رقبا به رشد کسب‌وکارتان کمک می‌کنند.

برای پرورش فضای شغلی خلاقانه ابتدا باید تفکر خلاقانه را در میان کارکنان‌تان ایجاد کنید. بسیاری از افراد نمی‌دانند چگونه باید ذهن‌هایشان را آزاد بگذارند و به ایده‌های نوآورانه دست پیدا کنند. با دادن ذهنیت درست در این باره به آنها کمک کنید. در ادامه، برخی از روش‌هایی را معرفی می‌کنیم که به شکوفایی یک فرهنگ خلاقانه کمک می‌کنند.

طرزفکر نوآور

The Reinventionist Mindset

نوشته: جو جکمن

مدت زمان مطالعه خلاصه: 15 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 256 صفحه

خلاصه کتاب طرزفکر نوآور

۱-‌ به فردیت افراد احترام بگذارید. به کارکنان‌تان نشان دهید که برای افکارشان ارزش قائل هستید. به نظر کار ساده‌ای است اما گاهی اوقات کارکنان خودشان را کوچکتر از آن می‌بینند که نظرشان را بیان کنند و خودشان را به کارشان مشغول می‌کنند.

کارفرماها باید قدم را از این فراتر گذاشته و به کارکنان نشان دهند که فردیت‌ آنها محترم است و به آنها نه صرفا به چشم کارکنان‌شان بلکه به چشم افرادی منحصربه‌فرد و دوست‌داشتنی می‌نگرند. کارکنان این رفتار خوب شما را با ارائة بینش‌ها و ایده‌های جدید جبران خواهند کرد.


بیشتر بخوانید: مقاله چرا داشتن نگرش مهم است؟


۲-‌ فضای مهیجی ایجاد کنید. هنگام بررسی بهبود فضای شغلی‌تان برای پرورش خلاقیت به این مؤلفه‌ها نیز دقت کنید:

صدا: محیط‌های بی‌صدا برای متمرکز نگه‌داشتن کارکنان‌تان خوب است اما برای پرورش خلاقیت‌شان  نیازمند سر و صداهای مختلف محیطی هستند. صدا گفتگوهای بلند افراد می‌تواند عامل حواسپرتی باشد در حالیکه داشتن فضای خصوصی کار، میزهای گفتگوی جمعی یا محیط‌های آرام‌بخش برای فکر کردن می‌تواند خلاقیت را تحریک کند.

ناهار را با لوسی صرف کن

Lunch with Lucy

نوشته: شری استیوارت دیوتمن

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 208 صفحه

خلاصه کتاب ناهار را با لوسی صرف کن

رنگ: رنگ‌ها بر سطح انرژی محیط تاثیر می‌گذارند. استفاده از رنگ سبز یا آبی در محیط آرامش و خلاقیت را به همراه می‌آورد. رنگ سبز چون یادآور طبیعت است و انسان‌ها هنوز نسبت به آن واکنش خوبی نشان می‌دهند. از این رو، استفاده از گل‌ها و گیاهان طبیعی تاثیر خوبی دارد.

جاهایی مانند اتاق کنفرانس که می‌خواهید تفکر را برانگیزید، استفاده از رنگ‌های گرم مانند قرمز یا نارنجی، فضای انرژی‌بخشی را به وجود می‌آورند و ذهن‌های کارکنان‌تان را بیدار می‌کند تا گفتگوی سرزنده‌ای داشته باشند.

دما: وقتی کارکنان در دمای اتاق احساس راحتی کنند، طوفان ذهنی بهتری خواهند داشت و به ایده‌های بهتری دست خواهند یافت.

نور: نور نیز نقش مهمی در پرورش خلاقیت دارد. محیط‌هایی با نور زیاد برای کارهایی که نیازمند تمرکز هستند و محیط‌ها کم‌نور برای فرایندهای تفکر خلاقانه مناسب‌تر هستند. نور طبیعی اگر امکانپذیر باشد بهتر است. در غیر اینصورت، نور را به گونه‌ای انتخاب کنید که بیشتر شبیه نور طبیعی باشد.


بیشتر بخوانید: مقاله چگونه خلاقیت و نوآوری داشته باشیم؟


۳-‌ فضایی برای ارائة پیشنهادهای ناشناس ایجاد کنید. کارکنان گاهی اوقات از ارائة پیشنهادهایشان در جمع احساس دلهرة زیادی دارند. حتی زمانیکه کارکنان‌تان را به خلاقیت ترغیب می‌کنید، ترس از اضطراب، خشم عمومی یا هر چیز دیگری آنها را از بیان آزادانة آنچه در ذهن‌شان می‌گذرد باز می‌دارد.

موانع را بردارید و فرصتی برای ارائة ایده‌هایشان به صورت ناشناس فراهم کنید. با قرار دادن جعبه‌هایی در محیط کار و فرم‌های ناشناس آنلاین اطمینان یابید که تمامی افراد نظرات‌شان را بیان می‌کنند.

۴-‌ ایده‌های خوب را عملی کنید. کارکنان وقتی ببینند که ایده‌هایشان اجرایی می‌شود برای ارائة پیشنهادهایشان مشتاق‌تر خواهند بود. وقتی ایده‌ خلاقانه‌ای از کارکنان‌تان را اجرایی کردید بگذارید که دیگران هم از آن مطلع شوند. تا وقتی نتایج چشمگیری برای نشان دادن نگرفته‌اید، اعلام نکنید که ایده متعلق به چه کسی است. این کار انگیزة کارکنان‌تان برای به اشتراک گذاری ایده‌هایشان را افزایش می‌دهد.

حکایت های باب فیش

Fisch Tales

نوشته:باب فیش

مدت زمان مطالعه خلاصه: 10 دقیقه

تعداد صفحات کتاب اصلی: 248 صفحه

خلاصه کتاب حکایت های باب فیش

۵-‌ استعدادهای مختلف را استخدام کنید. تنوع به تفکر خلاقانه کمک می‌کند. برای کسب‌وکارها خوب است که کارکنانی از رشته‌های مختلف، دانشگاه‌های مختلف و سوابق مختلف داشته باشند. کارکنانی که سوابق تحصیلی و شغلی مشابه داشته باشند، بعد از مدتی به ایده‌های تکراری می‌رسند. به جای استخدام افراد جدیدی که شبیه کارکنان فعلی‌تان هستند، به رزومه‌های متفاوت افراد نگاهی بیندازید تا کسب‌وکارتان از حضور افراد و ایده‌های متفاوت‌تری بهره‌مند شود.

همه‌مان می‌خواهیم به وضعیت فردی و شغلی بهتری برسیم، اگر می‌خواهید دانش و مهارت‌هایتان درباره بهتر کردن وضعیت زندگی شخصی و شغلی‌تان را بخوانید و توانمندتر شوید، می‌توانید جدیدترین خلاصه کتاب های مهارت های توسعه فردی و شغلی جهان را در سایت و اپلیکیشن کتابکت بخوانید.

گاهی بین جایی که هستید و جایی که می‌توانید باشید، به اندازه یک کتاب فاصله هست. بگذارید خلاصه کتابهای کتابکت این فاصله را برایتان پر کند.

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید